Nedávno jsem dostala dopis od jedné čtenářky, která se ocitla v situaci, v níž se nachází mnoho lidí — práce, hypotéka, malé dítě, nezdařilé pokusy najít sama sebe a naprostá ztráta energie.
Je jasné, že v takové situaci je těžké přijímat moje posty o dobrém životě a že někdy mohou někoho i dráždit. Co tedy dělat?
Seznámila jsem ji s algoritmem úniku z uzavřeného kruhu, ale přála bych si, aby nejenom ona, ale i jiní, kteří jsou v podobné situaci, tento algoritmus získali a mohli zlepšit svůj život.
Pro situace, kdy člověk neví, co dál, nemůže najít, co ho baví a neví, čím začít, je vhodný následující postup.
1. Dobít si energii. Když je všechno špatně a do ničeho se nám nechce, máme stoprocentně vybitou baterii. Abychom ji nabili, musíme k tomu najít zdroj. Obvykle pomáhá hledání radosti v docela obyčejných věcech. Pro začátek můžete zkusit jednoduché věci, které vás nic nestojí – zbavte se toxických lidí, choďte na procházky, dostatečně spěte, čtěte knihy a najděte si více času pro sebe. Pokud můžete, požádejte někoho o pomoc, abyste nějaký čas pro sebe získali.
2. Když si dobijete baterii, můžete začít hledat to, co se vám líbí.
Využít při tom můžete dvě možnosti. Jednak se zamyslete nad tím, čím byste se zabývali, kdybyste měli vyřešeny veškeré finanční otázky. A za druhé, zkuste si přiznat, komu trošku závidíte. Jen tak malinko. Takový občasný lehounce závistivý povzdech je normální, není to něco stoprocentně špatného. Ukazuje nám to na naše skryté možnosti. Vždyť často tímto způsobem zazávidíme lidem, kteří ve svém životě vlastně naplňují naše sny. A to může být dobrým ukazatelem správného směru. Nemusíme snad nikoho napodobovat, ale může nám to pomoci při hledání své vlastní cesty.
3. Zkusit aspoň občas dělat to, co vás baví. Zatím bez nějakých velkých investic. Zvolte si některé ze svých zájmů, čtěte zprávy, články, knížky, dívejte se na videa, zjišťujte, jak kdo v tomto oboru dosáhl úspěchu. Když děláte to, co vás opravdu baví, získáváte energii a smysl života.
4. Zkuste získat co nejvíce zkušeností v oboru, který Vás baví. Najděte nějakého profesionála a učte se od něj. Dívejte se, co a jak dělá. A přemýšlejte nad tím, jak byste své zájmy mohli využít finančně.
5. Spojte činnost, která Vás živí, se svým zájmem. Někdo třeba přejde na VPP a částečně se věnuje tomu, co má rád, nebo tuto činnost rozvíjí o víkendu.
6. Když nasbíráte dost zkušeností v tom, co vás baví a naučíte se na tom vydělávat, můžete předchozí výdělečnou činnost opustit a naplno se zabývat tím, co Vás baví.
Pokud se Vám něco na první pokus nepodaří, nic se neděje, to je normální. S manželem jsme měli hodně neúspěšných projektů. Ten poslední byl v roce 2017/2018. Stálo to hodně peněz, času a energie. Ale nic, život jde dál.
V podnikání je statisticky úspěšný jeden z deseti projektů. Takže čím dříve vyzkoušíme různé věci a neuspějeme v nich, tím dříve také najdeme to, co nám přinese úspěch.
Z celého srdce vám přeji, abyste opravdu našli to, co bude to vaše. Abyste pak mohli vyprávět příběh o tom, z jakého nulového bodu jste začínali a kam vás to přivedlo.
Napište svůj vlastní příběh, určitě bude nakonec úspěšný. Věřím, že právě teď je ta správná chvíle začít. ♥