Nejspíš už znáte o experimentu s žábou v hrnci.
Jestliže žábu umístíme do vody, jejíž teplota jí vyhovuje, a vodu postupně zahříváme, ztratí žába sílu ke stabilizaci tělesné teploty. Až bude voda příliš horká, nedokáže vyskočit a zahyne. Pokud žábu rovnou vložíme do nádoby s horkou vodou, okamžitě vyskočí.
Stejně tak lidé, kteří se ocitnou v nepříjemné, avšak nikoli přímo životu nebezpečné situaci, jsou ochotni snášet neustálé menší nepříjemnosti, dokud je to emocionálně zcela nevyčerpá. Nezdravé vztahy s blízkými, práce, kterou nesnášíme, to všechno jsou pasti, do kterých lapíme sami sebe kvůli neochotě něco změnit.
Co vlastně lidi přiměje trpět stále víc a souhlasit se stále těžšími životními podmínkami?
Příčina spočívá právě v postupném přitvrzování podmínek. Zpočátku to vypadá, že všechno je dobré, přihodila se jen nějaká malá nepříjemnost, se kterou si člověk úplně snadno poradí. Potom se postupně objeví ještě několik drobných nepříjemností. A ještě později další. Znovu a znovu.
Postupně tak člověk za hromadou svých problémů přestává vidět sebe sama a tak stíhá s nimi nějak naložit. Až do okamžiku příslovečné poslední kapky. Do chvíle, kdy už si neporadí s ničím a je zle, protože voda už je nesnesitelně horká a vařící.
Jak poznat, že se život začíná podobat pobytu žáby v hrnci s vodou?
Stačí položit si otázku: „Jsem v životě se vším spokojený?“ Pokud bude odpověď kladná, je to výborné a váš život patří pouze vám. Při záporné odpovědi…
– se vynasnažte vyjmenovat všechno, s čím spokojeni nejste,
– si vybavte, kdy se objevily první těžkosti nebo nepříjemnosti,
– srovnejte stav úplně na počátku se stavem dnešním,
– si naplánujte jednání, které vám umožní z vody vyskočit, dokud není už úplně horká,
– jednejte hned.
Dávejte na sebe pozor a buďte pány svého života.