Jak uslyšet sám sebe

Když pohlédneme na to, v jakých kulisách se odehrává běžný lidský život, musíme konstatovat, že většina z nás se ustavičně nachází uprostřed jakéhosi informačního šumu. Odnaučili jsme se naslouchat sami sobě.

Skvělý život, život našich snů, je založen na tom, že své sny a touhy proměníme v realitu. K tomu je ovšem třeba si nejprve svá přání, své touhy a sny ujasnit – zjistit, co doopravdy ve skutečnosti chceme.

Jenomže jak bychom si je mohli ujasnit, jak bychom mohli pochopit sami sebe, svá přání a úmysly, pokud bychom nebyli schopni rozmlouvat sami se sebou? Pravděpodobně nijak.

Odnaučili jsme se rozmlouvat sami se sebou. Spousta lidí přijde domů a pustí televizor, dokonce se na něj nutně ani nemusejí dívat, televize jim prostě vytváří jakési pozadí. Nebo pustí nějakou hudbu, film, seriál, zábavný pořad. Lidé stále méně a méně komunikují sami se sebou.

Co znamená komunikovat sám se sebou? Pobýt v tichu a klidu, naslouchat svému srdci, odhalit svá skrytá přání. Prostě se zamyslet a nahlédnout hlouběji do svého nitra. Není to meditace, ani modlitba, je to zamyšlení nad tím, jak vypadá náš život, kam jdeme a proč. Má to mimořádný význam, chceme-li účinně jednat a správně se rozhodovat.

Je proto velmi důležité najít si během dne alespoň 15-20 minut, abychom se uvolnili a v klidu si zapřemýšleli.

Když rozhodujeme nějakou otázku, odesíláme ji do svého podvědomí. Lidské podvědomí je jakýsi megapočítač, který ustavičně hledá cesty řešení. Možná, že jste si všimli, že dobré nápady k vám občas přicházejí ve sprše nebo ve vaně. Důvodem je, že právě takhle podvědomí pracuje. Když se člověk uvolní, řešení náhle vyvstane na povrch, porozumíme mnoha věcem a dostavují se nové nápady.

Stejné to bude, pokud si během dne najdete čas, abyste pobyli sami se sebou někde v tichu. Jestliže budete podobná zamyšlení praktikovat každý den, sami časem uvidíte, kolik nových nápadů jste díky tomu dostali a jak to zvýšilo vaši efektivitu.

Komentáře

Přidat komentář