Jak nám emoční hlad způsobuje kila navíc a jak se ho zbavit?

V poslední době procházím obdobím experimentu – zkoumám své výživové chování. A to, co jsem si díky tomu uvědomila, mi způsobilo téměř šok.

Zjistila jsem, že velmi často jím nikoli proto, že bych měla hlad, ale protože jsem v nějakém emocionálním stavu, se kterým si nedokáži poradit jinak než tím, že něco jím.

Jak jsem na to přišla? Začala jsem si vést stravovací deník. Zapisuji si všechno, co v průběhu dne sním, včetně malých zdravých svačinek jako jsou jablko nebo kefír. Vedle každého jídla píši, proč jsem ho jedla. Vyšlo najevo, že velmi často mě jídlo přitahuje, aniž bych měla hlad. To, co cítím, není skutečný hlad. Je to emoční hlad, snaha pomocí jídla vyřešit nějaký příval citů anebo se dostat z nějakého stavu.

Když jsem si tohle ujasnila, zaměřila jsem se na to, jaké stavy a emoce jsem zakoušela pokaždé, když jsem se rozhodla něco zakousnout. Snaha vyznat se v nich mi dala hodně. Dala mi možnost nahlédnout do svého nitra hlouběji, objevit své citlivé body a pracovat s nimi.

Uvědomila jsem si například, že je pro mě velmi těžké nic nedělat. Abych měla nicnedělání něčím podložené, jím. Anebo když se mi něco dělat nechce, vytvářím si iluzi činnosti opět konzumací jídla.Když potřebuji inspiraci a nic mě nenapadá, směřuji k lednici, abych si dopřála dávku chuťových vjemů.

Někdy, když vařím synovi a on jíst nechce, sním připravené jídlo, protože je čerstvé a dobré a mě je líto, že přijde nazmar. Nejím ho proto, že bych měla hlad.

Jíst mohu, když je mi smutno, když se nudím a dokonce i když mám radost. Ukázalo se, že i radost je možné vyrovnávat jídlem. Věděli jste to? Já ne. Ale je to tak, že když je radost velmi silná a zaplavují nás emoce, máme chuť to všechno zalít čajem a něco k němu jíst nebo chroupat, abychom se zklidnili a navrátili se do neutrálního rozpoložení.

To všechno se děje naprosto neuvědoměle. Nikdo nás tomu neučil. Mám ale takový pocit, že když člověk jednou zjistí pravdu, jeho svět už nebude takový, jako byl před tím.

Pokud patříte do skupiny lidí, kterým se pořád nechce dařit posunout váhu směrem dolů, můžete tenhle způsob vyzkoušet. Jenom si zapisujte, co jste jedli a jestli jste přitom cítili hlad.

Pokud ne, nenadávejte si, pouze si do deníku poznamenejte, jaká událost nebo emoce předcházely přání něco sníst. Jsem si jistá, že objevíte své nové stránky, takové, kterých jste si nikdy dříve nevšimli. Až budete před očima mít více či méně úplný obraz celého spektra emocionálních stavů pobízejících vás, abyste si něco dali, budete moci začít pracovat na tom, abyste tyto stavy prožívali jiným způsobem a neutíkali se k jídlu.

Komentáře

Přidat komentář