Co s tím, když náš dráždí naše konkurence

Můj syn rád soutěží, a ještě raději vyhrává. Když prohrává, je velice smutný. Učíme ho brát ty neúspěchy jako přirozenou část procesu, ale v něm je něco, co my nemůžeme ovlivnit – základní nástroje. Proto se snažíme optimalizovat a rozvíjet jeho silné stránky.

Nedávno jsme s ním plavali v bazénu a hráli jsme, kdo první přeplave bazén. Když syn plave první, je to v pořádku, ale jakmile vidí, že ho začínám předhánět, reaguje tím, že mě chce zabrzdit, překáží mi v tom, abych byla první.

Říkám mu: „Chápu, že chceš zvítězit, ale máš špatnou strategii. Když tě někdo předhání a chceš zvítězit – zabývej se sebou, nikdy nebojuj s konkurentem, zlepšuj své kvality a návyky, stávej se lepším a vše se vyřeší tak, jak má. Možná nebudeš první dnes ani zítra, ale když se budeš neustále zlepšovat, pak už tě to nebude zneklidňovat, protože prostě půjdeš svojí cestou.“

A pak mi došlo, že v podstatě je to princip, který platí pro každou životní oblast a událost. Zabývat se sebou, svým rozvojem, stávat se lepšími místo toho, abychom někomu překáželi v tom, aby dnes byl první on.

Směřování energie na boj s konkurencí je špatná strategie, vede dolů, vyčerpává a ten výsledek pak také nenaplňuje.

Nemůžeme být lepší než všichni, je to jistá cesta do pekel, která nutí k neustálému srovnávání sebe s ostatními, směřuje naši energii na boj místo na rozvoj.

Když se zaměříme na to, jak se stát svou lepší verzí, co udělat proto, abychom dnes byli lepší než včera a zítra ještě lepší než dnes, za rok nebo několik let budeme mít takový progres, že nás už ani nenapadne se ohlížet na konkurenci.

Půjdeme svou cestou, budeme mít svou strategii a plán, budeme mít dostatek úspěchů, které nám budou přidávat sebevědomí. Staneme se sluncem, které bude prostě svítit bez ohledu na to, jestli se to někomu líbí nebo ne. Mohou se na nás dívat, mohou z nás mít radost nebo cítit podráždění, můžeme přinášet život nebo působit bolest. To vše může být, to vše je slunce a tím vším budeme i my, když se rozhodneme žít podle sebe.

Komentáře

Přidat komentář