Jak se zbavit strachu z neúspěchu?

Strach z neúspěchu je jednou z nejsilnějších obav bránících lidem dosahovat cíle a přibližovat se svým snům.
 
Existuje jistý geniální přístup k učení, který nováčkům pomáhá přestat se bát chyb.
 
Jeden známý snowboardista vyprávěl, díky čemu dosáhl vynikajících výsledků.
 
“ Při prvním tréninku, když jsem ještě zdaleka nepomýšlel na profesionální kariéru a neuměl jsem ani pořádně stát na snowboardu, ke mně přišel trenér a řekl, že několik prvních měsíců se nebudeme učit jezdit na snowboardu, ale… padat. 
Vysvětlil to takhle: „To nejhorší, co všechny blokuje, je strach z pádu. Padat se bojí úplně všichni, kromě opravdových šampiónů. V nejbližší době spadneš nejmíň tisíckrát. Až to skončí, přestaneš se bát. To nejhorší už budeš mít za sebou, tak čeho by ses bál?“
 
Mimochodem, mnoho lidí si myslí, že když se rozhodnou dělat věc, kterou mají rádi, stávají se automaticky imunními vůči bolesti. Ale to není pravda.

V jakékoli záležitosti se člověk musí pohybovat od úplné nuly až ke skutečnému mistrovství. A cesta, po které se bude pohybovat, je tak či onak trnitá.
 
Na každé cestě na nás čeká spousta pádů, zkoušek a kamenů skrytých pod hladinou.
 
Proto není třeba bát se nezdarů. Často totiž překážka není stěnou, ale stupněm, kterého musíme dorůst, abychom ji překonali.
 
Porážky člověku velmi často zvedají sebehodnocení. Když se s neúspěchem střetneme tváří v tvář, uvědomíme si náhle, že není zas tak hrozný. A cítíme se po tom paradoxně sebejistější.
 
Člověk se cítí doopravdy svobodný a sebejistý teprve tehdy, když projde tím nejhorším.
 Přehodnoťte svůj vztah k pádům a nezdarům. Ať jsou to ty nejlepší stupně k vašim snům.

Komentáře

Přidat komentář