Jak to, že mi psycholog nepomohl?

Občas mi píší lidé s tím, že se obraceli na psychologa a ten jim moc nepomohl. Není to o tom, že psycholog je špatný nebo že psychologie nefunguje. Je to o cyklu transformace a o tom, jakou roli v tom hraje psycholog.

Každá transformace má 4 fáze:

1. Uvědomění si situace

Právě s touto fází většinou pracuje psycholog – dívá se do hloubky, do Vašeho dětství, hledá souvislosti a příčiny Vašeho stavu. Je to nesmírně důležitá fáze, bez které se nemůžete v transformaci posunout, ale to ještě není všechno.

2. Modelovaní reality

V této fázi je důležité zapracovat na Vaši vizi, podívat se na to, jaký výsledek byste chtěli získat a vytvořit model cesty k tomuto výsledku. Tímto se zabývají kouči, kteří se dívají do budoucnosti a motivují Vás k tomu, abyste tam opravdu došli.

Tato práce ale nemůže být úplně efektivní, dokud se nezbavíte kotvy – toho všeho, co Vás drží ve starých kolejích. A proto k tomu potřebujeme fázi č.1.

Když rovnou jdete na modelování, Vaše bolesti a traumata odchází do stínu, nemizí, zůstávají a naopak dál řídí Váš život.

3. Získávání nových zkušeností

Asi víte, že můžete roky chodit na různé rozvojové semináře a tréninky, pracovat s psychologem s otázkami typu „proč, využívat koučinkových strategií, psát si seznamy přání a budovat si cesty k Vaší šťastné budoucnosti, ale stejně stát na místě.

Proč se to stává? 

Protože neprocházíte 3.fází. Vědět proč, jak a co ještě neznamená prožít změnu a pochopit, jaké to skutečně je v praxi. Skutečný posun se stává, když v praxi měníte svůj scénář, začínáte se cítit jinak, jednat jinak. Když nejen víte, jak to má být, ale i prožíváte nové zkušenosti a získáváte nové výsledky.

Tato fáze, i když se stala, je velmi křehká a je tam velké riziko sklouznout zpět do starých kolejí, které se vytvářely roky a jsou velice silné. Proto je potřeba, abyste opakovaně jednali podle nové šablony a uvědoměle prožívali svou novou lepší verzi.

Až potom přichází 4. finální fáze transformace – automatizace nových zkušeností. V ten okamžik, když v obvyklé situaci začínáte automaticky projevovat nové jednání, můžete říct, že transformace skutečně proběhla.

Komentáře

Přidat komentář