„Musím být ideální“. Co dělat když jste perfekcionista?

Velký problém nám často tvoří taková věc jako perfekcionismus.

Musím být ideální – lepší než ostatní, lepší, než jsem byla včera, musím jít dopředu, být efektivní, být nejmoudřejší, nejchytřejší, nejlepší ve všem a všechno stihnout…

Skvělý záměr, ale problém je v tom, že je nereálný. Takoví lidé si často nedávají právo ani na odpočinek, protože nic nestíhají. Toto je právě zásadní chyba, protože nemohou být stále efektivní, a když neodpočívají, přichází vyhoření. 

Jak vypadá anatomie tohoto problému? Člověk v hlavě má určitou mentální konstrukci, obraz sebe samého, kterému myslí, že musí odpovídat.  Občas se mu někdy i daří, aspoň částečně. Ale nikdy se mu to nedaří úplně.

Většinou má před sebou spoustu úkolů, ale nikdy je nestíhá splnit. V tu chvíli se potkává s problémem, že z jedné strany má očekávání – moc hezkou šablonu, které musí odpovídat a z druhé strany je realita, která této šabloně neodpovídá.

Problém není v realitě a v tom, že je všechno špatně, ani není v tom, že ten člověk je nějaký špatný nebo neefektivní. Problém je právě v šabloně, v jeho nerealistických očekáváních. ‍

Když vidím problém člověka, který zní „nejsem dost dobrá“, tak to je právě o tom – nejsem dost dobrá v porovnání s kým?  A když se podíváme do hloubky, tak nejspíš je to v porovnání s nějakým ideálním obrazem v hlavě, který jsme poskládali z fragmentů různých lidí.

Vzali jsme několik lidí, které známe, nebo které i osobně neznáme, třeba je prostě sledujeme na sociálních sítích. Od každého jsme vybrali nějakou jeho nejlepší kvalitu a z těchto kvalit jsme poskládali šablonu super člověka ve své hlavě, a teď se permanentně trápíme tím, že té představě neodpovídáme.

A když se podíváme do reality, vyjde najevo, že ve svém okolí nejspíš neznáme žádného člověka, který by reálně odpovídal této šabloně. ‍ A když o tom popřemýšlíme do hloubky, ani nevíme jak se budeme cítit, když se té šabloně maximálně přiblížíme. Budeme skutečně šťastní?

Pokud je to Váš případ, proberte Vaši vzorovou šablonu, k čemu se směřujete a ohodnoťte jí, jestli je vůbec reálná.

Komentáře

Přidat komentář