Nejsem dost dobrá – co s tím?

Nejsem dost dobrá je klíčovým tvrzením z oblasti nízkého sebevědomí. Je to jenom část výrazu, který zní tak – nejsem dost dobrá, proto, abych byla milovaná.

Nejsem dost dobrá pro blahobyt, pro naplňující vztah, pro pevné zdraví, pro úspěšnou kariéru, pro životní úspěch a samozřejmě lásku. Tyto tvrzení vyvolávají velkou úzkost a diskomfort. Veškeré chyby vyplývají na povrch a přidává se jim velký smysl, a úspěchy a pozitivní závěry se znehodnocují.

Logika myšlení je tu taková – nejsem ta, jaká mám být. A když jsem něčeho dosáhla, tak tohle je jen otázka zdaru nebo okolností, já za to nemůžu, prostě to tak vyšlo samo, každý by to určitě za stejných podmínek také dokázal. To, co jsem zvládla, je strašně jednoduché a nestojí to za to, abych si toho vážila nebo něco k tomu cítila. Samozřejmost. Nic v tom není.

A člověk si dává novou, ještě vyšší laťku, které dosáhne, díky které určitě bude cítit, že si konečně zasloužil uznání. Většinou to končí tím, že když vystoupí na ten nový vrchol, rovnou svůj úspěch znehodnotí a uvidí další vrchol, lepší a vyšší, a stanoví si další cíl, jehož splnění už stoprocentně bude znamenat, že je dost dobrý. A tak stále dokola. Nekonečný boj.

To vše pochází z dětství a řešení problému je potřeba hledat také tam, v dětství. Zapisovat si své úspěchy, chválit se, přesvědčovat sám sebe, že máte hodnotu, je jen dočasná úleva, náplast. Rána tak moc nebolí, ale ani problém se tím ve své hloubce neřeší.

Klíč k řešení leží v dětství – pochopit proč se právě k Vám takhle chovali a v jaký okamžik jste začali cítit, že si tu lásku musíte zasloužit. A hlavně pochopit, co je příčinou takového chování k Vám.

A když se pozorně podíváte a pochopíte, odkud to jde, pochopíte, že to není o Vás,  ale o tom, že Vaše rodiče nikdo neučil vyjadřovat lásku nebo nevěděli, že je to potřeba, protože sami tu lásku nedostali. Nemohli Vám tu lásku dát, protože uvnitř sami měli prázdno nebo je něco moc bolelo a bránilo je to udělat.⠀

A nejspíš je to prostě šablona, která se předává z generace na generaci. Vůbec to není o Vás, ale o tom, že v těchto podmínkách to prostě nemohlo být jinak.

Komentáře

Přidat komentář