Proč se lidé bojí být neideální, neefektivní nebo prostě udělat chybu?

Proč se lidé bojí být neideální, neefektivní nebo prostě udělat chybu?

Na povrchu problém nevypadá jako problém, protože i když uděláme chybu, můžeme to zkusit znovu a znovu, dokud nenajdeme řešení a nenaučíme se poradit s daným problémem. Kolikrát jste slyšeli, že chyby neexistují, jsou jen zkušenosti.

My to všichni víme, jenže to moc nepomáhá, protože problém, stejně jako jeho řešení, je úplně někde jinde.

Hlavní problém tohoto strachu není v tom výsledku, který získáme, ale v našem vnitřním pocitu, který se strašně bojíme zažít.

Protože, když něco děláme špatně, není to o výsledku, je to o vnitřní bolesti, pocitu vlastní blbosti, a studu, který zažíváme. A tento pocit funguje jako elektrický plot, který působí bolest a nutí nás udělat vše, abychom tu zkušenost již neopakovali.

Chyby, jako takové jsou prostě výsledky řešení. Nikdy nemáme záruku toho, že to dopadne správně. Otázkou také je, co je vůbec správně.

Měli bychom pracovat s tímto vnitřním pocitem, který vzniká poté, kdy získáme výsledek, který nám nevyhovuje.

Naše psychika obsahuje dětskou a rodičovskou část.

Naše vnitřní dítě je souhrn pocitů, které emočně zažíváme – strach, nejistota, snaha se schovat, přání, aby se o nás někdo postaral, fňukání, nepřijetí situace, urážky atd. Zkrátka část nás, která jedná jako dítě.

Máme také rodičovskou část, která vznikla jako otisk mixu osob, které na nás v dětství měli největší vliv (rodiče, prarodiče, učitelé).

Pokud jste v dětství, když jste dělali chybu, cítili, že Vám rodiče nadávají, to samé budete nadále dělat sami se sebou i v dospělosti pomoci psychických konstrukcí vnitřního dítěte a rodiče.

Schéma myšlení vypadá takto:

V dětství – udělal jsem chybu – maminka nadává = maminka mě nemá rada = přicházím o lásku = bojím se, jak přežiji.

V dospělosti – udělal jsem chybu = můj vnitřní rodič nadává = přicházím o sebelásku.

Ve chvíli, kdy začínáme chápat, že se jedná jen o mentální konstrukci, že vnitřní kritik, stejně jako zdroj lásky, jsou uvnitř nás, můžeme uvědoměle změnit své nastavení, a přestat sami sebe trestat za chyby, začít se chválit za odvahu a nové zkušenosti a dopřávat si lásku a podporu.

Komentáře

Přidat komentář