Vaše poklady jsou uvnitř, je potřeba jen se pozorně dívat

Jeden z mých učitelů jednou řekl: „Nepotřebujete mít zvláštní schopnosti, abyste viděli budoucnost člověka, stačí jen se pozorně dívat. Pokud se na člověka podíváte opravdu pozorně, uvidíte i jeho minulost i jeho budoucnost.“

Tehdy jsem nechápala, co znamená pozorně se dívat. Dívala jsem se a viděla jsem jenom člověka s jeho každodenními problémy a realitou.

Ale teď během studia psychologie a po několika letech práce s lidmi a jejich vnitřními démony vidím, jak moc jsou propleteny minulost, současnost a budoucnost. Jak moc naše minulost ovlivňuje to, co máme, a jak moc naše skutečnost, obraz myšlení, nastavení, šablony a scénáře ovlivňují celý chod našeho života a také to, co bude dál.

Když ke mně přichází někdo s tím, že není dost dobrý nebo se nemůže uvolnit, vím, že v minulosti byla událost, která ho do tohoto módu přivedla, že někdy bojoval o přežití, že teď nejspíš stále dokola dokazuje sám sobě a všem, že si zaslouží štěstí. Nejspíš vidím, jak to bude mít i ve vztahu, zdraví a všem ostatním.

Stejně tak, když někdo přichází s tím, že zapomíná na sebe, neumí říct ne a je vyčerpaný z toho, že si ho nikdo neváží – vím, že se musíme vrátit do minulosti a najít spouštěč tohoto módu. Vidím i budoucnost tohoto scénáře, pokud se nic nezmění, vidím i alternativní budoucnost v případě, že člověk změní svůj scénář a půjde jinou cestou.

Miluji psychologii a náhled do lidské duše. V každém je skryto slunce, každý může zářit. Pokud to nejde, je to o tom, že je tam někde v hloubce ukryta velká bolest, která jako tmavý mrak skrývá sluníčko.

Ale je to jenom mrak, dá se ho odstranit, dá se na něj posvítit světýlkem, podívat se pozorně a on zmizí – buď se rozpustí postupně anebo se prolije deštěm ze slz vysvobození.

Každopádně ten výsledek bude stejný – pocit svěžesti, zářivé slunce a krásná duha, skrz kterou život zahraje všemi barvami.

Nebojte se nahlédnout do sebe, Vaše poklady jsou uvnitř, je potřeba jen se pozorně dívat a určitě je objevíte.

Komentáře

Přidat komentář